Matbord, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Gråmålat bord med tre iläggsskivor. Nedåt avsmalnande kannelerade ben, mässingsskodda fötter, samt sargen dekorerad med pärlstav. Längd 115-265, bredd 115, höjd 76 cm.
Senare målning. Smärre färgbortfall. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.