Förgyllda invändigt samt kring mynning och fot, med vågbandsdekor.
Simons bägare med graverade initialer, utan årsstämpel, höjd ca 8,3 cm, vikt 58 g.
Flobergs bägare på räfflad fot och med stansad lambrekäng, otydlig årsstämpel, höjd 9 cm, vikt 62 g.
Åldersrelaterat slitage.