Rokoko, oval med volutsvängda hänklar och fötter, på locket fågel samt knippe grönsaker. Målad och tryckt dekor i grisalle av pittoreska landskapsscener samt fåglar och insekter. Längd 37 cm.
Restaurerad, nagg.
Proveniens
Svensk privatsamling.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.