Fodral fanerat i rot, beslag av mässing i form av av putto och akantusornamentik. Urtavla av mässing med emaljerade sifferindex. Bredd 32, djup 16, höjd inklusive konsol 73 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Ställvis slitage. Smärre skador. Ej funktionstestad.