Bägge med konande form och godronnerade fotringar samt banddekor upptill. Den större är invändigt förgylld och med graverade initialer samt med mått : Höjd 10,5 cm, diamater 8,2 cm, vikt 78 g. Den mindre med mått: Höjd 7,5 cm, diameter 7,5 cm, vikt 44 g.
Den större står något ojämnt. Slitage och mindre skrapmärken. Mindre bucklor. Liten bristning på den större.