Tudelat vitrinskåp i mahogny. Ovandel med uppsvängt krön, skuren dekor av sköld och akantusblad. Vitrindörrar med bakomliggande hyllplan. Nederdel med en låda och pardörrar med hyllplan bakom. Bredd 94, djup 34, höjd 214 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Lagningar. Senare beslag.