Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell B 142, Markaryd, 1960/70-tal.
Mässing. Cylinderformad, genombruten skärm med vitlackerad insida. Löst liggande perforerad skiva. För en ljuspunkt. Etikettmärkt. Höjd 34 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Bucklor. Anlupen.