Förgyllda karmstolar med rikt skuren dekor. Oval delvis stoppad ryggbrivka med bladskärning samt krönande bandrosett. Stoppad sits samt skuren dekor av ringar på sargen., centralt korslagda lagerkvistar samt bandrosett. Benen rundsvarvade och kannelerade. Sitthöjd ca 44, bredd 67, höjd 102 cm.
Renoverad sits och rygg med ny klädsel och fast stoppning. Något slitage. Smärre färgbortfall. Smärre fläckar.