Fanny Hjelm, blandteknik, signerad och daterad 1940
"Lilla Grålle från Ekebyholm". Diameter ca 11 cm.
Ej examinerad ur ram.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.