Karin Björquist, kaffeservis, 24 delar, "Nobel", Rörstrand.
Benporslin, vit glasyr med gulddekor.
12 kaffekoppar med fat, koppens höjd 6,5, fatets diameter 14 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
Något slitage, främst på gulddekor. Smärre fläckar. Små fotringsnagg på vissa delar.
Gert Heinz Uwe Klötzke, född 1944, är kock och adjungerad proffessor i gastronomi vid Restauranghögskolan vid Umeå Universitet. Han är tillsammans med Fredrik Eriksson kulinarisk rådgivare vid Nobelbanketten sedan 2002.