Jean Prouvé, skrivbord, "Bureau Métallique 1946", ur serien Prouvé RAW office edition, G-Star, Vitra, 2000-tal.
Benställning och hurts av grönlackerad metall. Bordsskiva av vitlackerad laminat. Hurtsen med tre lådor, låsbar. Brickmärkt. Certifikat medföljer. Bredd 162, djup 82, höj d75 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Smärre fläckar.