Giancarlo Piretti, bord, "Platone", Castelli, Italien, 1960/70-tal.
Stomme i kromad metall vit bordsskiva i plast. Skiva med fördjupningar för förvaring. 82 x 64 cm, höjd 69 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.
Modellen är representerad på MoMA, New York.