Fanérad med björk och palisander, med sväerade detaljer. Nedfällbar klaff med bakomvarande hylla. Två lådor under. Bredd 148, djup 48, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Nyckelbussningar saknas. Ställvis slitage. Märken. Smärre fanerskador. Smärre skada vid nyckelhål. Senare målning på ovansidan.
Inköpt under 30-talet på AB Zackrissons Möbler, Mölndal.