Beställningsarbete för Imatran Voima.
Stomme i ek samt målad metall. Längd 150 cm. Djup 30 cm. Höjd 25 cm.
Ställvis omfattande slitage. Repor. Fanerlagningar.
Klädhängaren har tillhört originalinredningen på "Voimatalo", Imatra Voimas huvudkontor. Byggnaden av Aarne Ervi och byggnaden stod färdig år 1952.