Kaffekanna, silver, nyrokoko, stämplar Växjö 1855, samt G Möllenborg, Stockholm 1869.
Bukig på tassar, uppsvängd hänkel och pip, dekor av rocailler och blommor, locket med knopp i form av tre blommor. Höjd 25 cm, vikt 1073 gram.
Smärre bucklor och slitage. Isolering på hänkel med skador.