Göran Malmvall, stolar 4 st samt gungstol, Svensk Fur, 1900-talets mitt.
Furu. Fyra stolar med välvd ryggbricka, sitthöjd 43, höjd 82 cm. Gungstol med svängd rygg och armlän, sitthöjd 32, bredd 61, höjd 72 cm.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Märken. Fläckar.