Pekka Piekäinen, skålar, 2 st, sterlingsilver och silver, Tarkiainen, Helsingfors 1988 och Auran Kultaseppä, Åbo 1978.
Skålar med dubbelvägg.
Diameter 19 cm, höjd 7 cm, vikt 628 g, botten med kork och mocka.
Diameter 17,5 cm, höjd 9,5 cm, vikt 574 g, undertill mocka.
Smärre repor, smärre slitage.
Skålar av samma modell fotograferade för boken "Hopeaa Silver Design Pekka Piekäinen", Kari Tarkiainen, Vientipaino oy, Helsingfors, sidorna 29 och 41.