Enzo Mari & Giancarlo Fassina, taklampa, "Aggregato", Artemide, Italien, formgiven 1976.
Gråbrun metallskärm. Takkupa och detaljer i plast. Justerbar höjd, sladdens totala längd ca 260 cm. Diameter 52 cm.
Åldersrelaterat slitage. En smärre spricka och smärre skador på takkupans plastdel. Ej funktionstestad.