Fanérad med mahogny, björk, lönn m.fl. träslag. Dekorerad med intarsia i form av lagergirlander. Tre lådor i fronten, beslag av förgylld mässing. Skiva av sten. Bredd 100, djup 50, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Nagg. Smärre slitage. Smärre fläckar. Låsen lösa och fungerar ej.