Dekor i underglasyrblått på celadongrund med motiv av fåglar i blommande trädgård. Skulpterade hänklar. Senare monterade som lampor. Höjd vaser 43 cm, totalhöjd ink skärm 75 cm.
Senare limmad armatur. Retuscher/lagningar, slitage. Ej funktionstestade.