Pokalformad på rund helslagen for dekorerad med lagerstab och blad. Under mynningen ett band med vinrankor och lejonmaskaroner. Graverad kartusch med devisen "Festina lente". Vikt: ca 1518 gram.Höjd 24 cm, diameter 17 cm.
otydliga stämplar, möjligtvis mästarstämpel William Key. Bucklor. Något slitage. Märken.