Kimmo Varjoranta, matbord och stolar 8 st, "Kaiku", återförsäljare Sope Kaluste. I produktion 1985-1995.
Tillverkningsföretagets namn Kai-Puu. Snickare Kalervo Kaasalainen. Alla modeller tillverkas för hand i en verkstad med traditionella metoder. Material massivt björk.
Bord, "Kaiku- normale", längd 197 cm. Bredd 115 cm. Höjd 75 cm.
Stol, "Kaiku-original". Bredd 43 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 79 cm.
Ställvis slitage. Fanerskador. Repor.