Skåp, barock, troligen Småland, 1700-tal.
Ek med svärtade detaljer och intarsiadekor av kompassrosor. Inredning med hyllplan och lådor. Två lådor. Bredd 225, djup 90, höjd 220 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Smärre skador. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Nyckel fast i lås, lås fungerar ej.