Gallerkant, uppsvängd svärtad trähänkel. Graverade initialer i den ena skölden. Otydlig årsstämpel, stämplad med vädurens månadsmärke. Höjd 20,5 cm. Vikt 634 g.
Locket ej original, ostämplat, låghaltigt silver 750/1000. Knopp med lagning. Obetydlig buckla.