Tryckt kinesiserande dekor. Bestående av:
34 mattallrikar, 24.5 cm.
6 mattallrikar, 25,5 cm.
18 djupa tallrikar, 21 cm.
2 såsskåler, 20 cm.
6 assietter, 22,5 cm.
13 assietter, 22 cm.
2 runda serveringsfat, 33 cm.
2 karotter, 29 cm.
2 ovala serveringsfat, 39 cm.
Något slitage. Smärre dekorbortfall. Fläckar. Krackelyr. Glasyrnagg.