Kaffekanna, invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka samt skål.
Kaffekannans höjd 23 cm, gräddkannans höjd 11 cm. Kontrollstämplade Igorin Kulta Helsingfors 1991. Silver 830.
Delvis förgylld skål på fyra volutformade fötter med bladanfanger, bredd inkl hänklar 30 cm, höjd 12,5 cm, Auran Kultaseppä, Åbo 1954. Silver 813.
Totalvikt 1716 g.
Smärre slitage. Skålens insida med ytliga repor.