Delvis godronnerad tekanna med hänkel och knopp i trä, längd 22 cm, höjd 13 cm, Sheffield 1910.
Invändigt förgyllt saltkar med sked och glasinsats, längd 9 cm, Birmingham 1902 och Sheffield 1895.
Vikt utan glaset 503 g.
Smärre åldersrelaterat slitage.