Skåp, Barock, Nordtyskland, omkring år 1700.
Sk "Hamburgerskåp"/"Hamburgerschapp". Ek. Skuren dekor av korintiska kapitäl och stiliserade vindroser. Dubbla skåpdörrar med bakomvarande flyttbar hyllinredning, därunder två draglådor. På fem päronformade kulfötter. Bredd 217, djup 86, höjd 217 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Kompletterad. Ställvisa skador, sprickor.