Niels Jørgen Haugesen, matbord "4750", Fritz Hansen, Danmark 1988.
Rektangulär bordsskiva fanerad med ask, kortsidorna med utfällbara förlängningsskivor. Underrede av förkroma stålrör. Etikettmärkt. Längd 180-292, bredd 86, höjd 73 cm.
Ställvis slitage och mindre märken.