Gio Ponti

(Italien, 1891-1979)
Gio Ponti
(Italien, 1891-1979)

Gio Ponti, stolar 6 st "Leggera" modell 646, Cassina, Italien 1950-tal.

Stomme i valnöt, flätade och lackerade snörsitsar, etikettmärkta Figli di Amedeo Cassina Meda (Milanon) Italy, höjd 83 cm, sitthöjd 45 cm.

Slitage.

Formgivare

Gio (Giovanni) Ponti var en italiensk arkitekt och formgivare. Han utbildade sig till arkitekt i Milano och tog sin examen där år 1921. Ponti startade tidigt arkitektkontor tillsammans med Emilio Lancia och Mino Fiocchi, samtidigt som han arbetade med att formge porslin för firman Richard-Ginori i en klassicerande modern stil. Pontis byggnader möblerades med av honom formgivna möbler och textilier. Möblerna utfördes av flera olika producenter, till exempel Giordano Chiesa, snickarmästare Angelo Magnoni och Cassina. År 1928 startade Ponti arkitektur- och inredningstidskriften "Domus" som är en viktig källa än idag. Ponti formgav även glas för firman Venini på Murano utanför Venedig. I Sverige ritade Ponti (tillsammans med svenske Ture Wennerholm) det italienska kulturinstitutet i Stockholm där byggnad och inredning är i samklang på ett för Ponti signifikativt sätt. Instutet uppfördes mellan åren 1957-1958.

Utropspris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60