Kaffe- och teservis 36 dlr porslin, Bing & Grøndahl Danmark, porslin
Bestående av;
12 assietter modellnr 616,
12 koppar med fat modellnr 485,
12 koppar med fat modellnr 111.
Bruksslitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer