Något bukig form, delvis förgylld. Dekor av kartuscher samt blommor. Svängd hänkel med genombrutet tumgrepp. Graverad vapensköld med mottot "Au Bon Droit" samt graverat monogram på locket. Höjd 19,5 cm. Vikt: ca 788 gram.
Delar av dekoren troligtvis senare. Något slitage. Smärre bucklor. Omarbetad med senare snås.