Förgyllt och bronserat fodral. Skuren och pastellagedekor. Krönande lyra med palmblad. Målad urtavla med arabiska siffror, signerad Beurling Stockholm. Höjd 99, bredd 45 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Slitage. Sprickor. Krackelyr. Urtavlan delvis missfärgad. Delar medföljer. Ställvis dekorbortfall och skador.