Tvådelat skåp med med fyra lådor i nedre delen. Pardörrar med bakomliggnade inredning av hyllor och lådor. Mässingsbeslag. Brutet krön. Fanerat med valnöt och ek. Bredd 160, djup 67, höjd 215 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Fanerskador.