Hjärtformad dosa med krona, invändigt förgylld, FW Siewers, Haderslev Danmark 1809-66, höjd 7,5 cm.
Dosa med randdekor J Wahlström, Jönköping omkring 1840, längd 7,5 cm.
Dosa med niellodekor, invändigt förgylld, Moskva 1890, längd 5,7 cm.
Total vikt 125 gram.
Smärre åldersrelaterat slitage. Dosa Danmark med smärre spricka/bristning.