P Malherbe A Liége, (Belgien), numrerad 834 samt 9864 på insidan av kolvens mässingslock, kolvbeslag med numreringen 834 samt den krönta ryska kejserliga dubbelörnen, mässingsplakett med gravyr IC [IS] I samt dubbelörnen, varbygel med krönt B samt otyliga stämplar på pipa och beslag. Längd ca 117 cm.
Åldersrelaterat slitage. Hanen stannar inte i bakre läget.
Imperial Russian 1st Model Brunswick Percussion Rifle, by P.J. Malherbe, Liege Belgium. The rifle was adopted in Russian service as the Model 1843 Luttich Carbine.