Invändigt förgylld tekanna, lock på gångjärn, knopp och hänkel med isolering i elfenben. Längd 17,5 cm, höjd 12,5 cm. Vikt 456 g.
Stämplad J.O, kyrilliskt Grachev, silverhalt 84, stadstämpel, kontrollmästare Alexander Fan-Der-Flit, 1886. Fotringen stämplad med två franska importstämplar (svan).
Please, note that the item cannot be exported outside the European Union as long as the EU stricter domestic measures relating to ivory are in place.
Åldersrelaterat slitage, ytliga repor.