Eduard Wiiralt, mjukgrundsetsning signerad och daterad 1940
"Berberi Tüdruk Kaameliga" (Berber girl with camel), bildyta 49x39 cm.
Ej examinerad ur ram. Svag missfärgning efter passepartout. Mjuka veck.