Skåp, Barock, Tyskland, 1700-talets mitt.
Tudelat. Fanerat med plommon och valnöt samt svartmålat. Skåpdörrar med bakomvarande hyll- och lådinredning. Två draglådor. Beslag av förgylld brons. Bredd 128, djup 50, höjd 196 cm. Nyckel finns.
Åldersleraterat slitage, renoverat, kompletterat, bl a med delvis senare beslag, smärre skador.