Gustaf Sahlholm, salongsbord, gustaviansk stil, Stockholm, omkring år 1900.
Runt bord med kopplade ben. Fanerad med bland annat mahogny, samt med mässingsbeslag. Etikettmärkt. Diameter 59, höjd 75 cm.
Fanerskador. Ställvis slitage. Krackelyr.
Gustaf Lambert Pontus Sahlholm var en av de skickligaste möbelsnickarna i Stockholm vid sekelskiftet 1900. Han gjorde mycket välgjorda och tidstrogna kopior av möbler från 1700-talet och 1800-talets början i gustaviansk- och empirestil. Storsamlaren Carl Robert Lamm beställde flera möbler av honom bland annat skåp i Georg Haupts gustavianska stil till Näsby slott 1911.