Fodral fanerat med mahogny, beslag av förgylld mässing, vitemaljerad urtavla med romerska siffror signerad "Tarault à Paris, Rue St. Denis No. 181". Längd 22, bredd 14, höjd 37 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre slitage. Urtavla med små naggar. Ej funktionstestad.