Gudmar Olovson, skulptur. Signerad. Numrerad. Gjutarstämpel. Brons, höjd 93,5 cm, längd 75 cm.
"Le poulain" (Fölet). Signerad Gudmar. Numrerad EA I/IV. Gjutarstämpel Rosini. Brunpatinerad brons, höjd 93,5 cm, längd 75 cm, bredd 35 cm. Koncipierad 2006.
Obetydlig ytsmuts. Ett par obetydliga skrapmärken.