Helga Ancher, olja på pannå, ej signerad.
Porträtt föreställande Inger Hagemann, Engel Saxilds dotter. 46 x 37 cm.
Smärre fläckar.
Familjen Saxild, därefter i arv. Familjen Saxild bodde granne med Michael och Anna Ancher i Skagen.
Kunstforeningen Köpenhamn 1954