Svartlackerat med intarsia i mässing och sköldpaddsimitation. Oval profilerad form. låda i sarg, mässingsbeslag. L 130, b 74, h 78. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador och bättringar, några mässingsdetaljer lösa/saknas.