Blaise Reutersward, fotografi signerad och numrerad 3/5 a tergo.
"Gudhjem, 2012". Signerad BLAISE REUTERSWARD och numrerad 3/5 a tergo. Total upplaga 5 + 2 AP. C-print diasecmonterad och ramad, 185 x 226 cm inklusive ram.
Ej examinerad ur ram.
Galleri Mårtensson & Persson, Stockholm, "Gudhjem", 2012.
Med serier som Aktstudien und Deutsche Landschaften har Reutersward etablerat sig på den internationella konstscenen. Hans bilder har publicerats i bland annat amerikanska, tyska, japanska och kinesiska Vogue och i samarbete med bl.a. Hermès och Sonia Rykiel. Med lång exponeringstid utforskar han mystiken i det tyska landskapet från Nordsjön till de Bayerska alperna. Landskapen bildar en skarp kontrast samtidigt som de harmonierar med nakenstudierna med referenser till modefotografiet.