Förgyllt fodral dekorerat med spinxar, pärlstav och lagerblad. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror. URtavlan signerad P Bengtsson Malmö. Höjd 82, bredd 52 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Smärre fläckar. Smärre dekorbortfall. Sprickor.