Ardy Strüwer, vas och fat, signerade, Johansfors.
Fat signerad: Johansfors Ardy Strüwer F-6/199 Ltd Edit. Fyrklöver märke. Diameter 41 cm. Originalförpackning.
Vas signerad: Johansfors Ardy Strüwer F-81/99 Special Edition. Fyrklöver märke samt J stämpel i botten. Höjd 25 cm, diameter 24,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.