Beate Andersen, vas signerad och daterad 07
Höjd 17,5 cm
Obetydligt ytslitage.
Beate Andersen är en dansk keramiker. Hon utbildade sig vid Kunstindustriskolan i Köpenhamn 1960-1964. Startade och drev tillsammans med Jane Reumert och Gunhild Aaberg verkstaden "Studio Strandstraede" på Lille Strandstraede i Köpenhamn 1964-2017. Beate Andersen har framför allt arbetat med tunt drejat stengods med grafisk dekor av engobe i kontrasterande färger. Beate Andersen finns representerad på ett stort antal nordiska muséer.