Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Gavlar av svartmålat gjutjärn med reliefdekor av palmetter. Märkta NÄFVEQVARN. Tre trasiga grönmålade brädor till sits medföljer. Höjd 54 cm. Brädornas längd 190 cm.
Slitage. Märken. Skador.