Erik Tuolja, sameknivar, 2 st, en signerad ET.
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn med inläggningar av björk. Knivslida av renhorn och läder. Graverad stiliserad dekor. Knivslidan signerad ET. Upphängningsanordning av läder. Längd 24 cm.
Halvhornskniv, samearbete. Grepp av renhorn med inläggningar av tunna ränder i björk. Knivslida av renhorn och päls. Upphängningsanordning av läder. Längd 24 cm.
Ställvis slitage. Märken. Synliga skarvar.